Çalışan Motivasyonu Şirketin Çıktısını Değiştirir #3

Serkaan Güllüm tarafından tarihinde yayınlandı

Motivasyon yatırımı, uzun ve stratejik bir planın sonuçları olması gerekir. Patron bugün çalışanlar eğlensin diye bir şey yapmaz; çünkü bu maliyettir. Hem çalışmama maliyeti, hem de bu atraksiyon için gerekli ihtiyaçların maliyeti. Her zaman bir neden sonuç ilişkisi gözetmek gerekir.

Şirket; çalışanları ile uzun vadeli projeksiyonunu paylaşıyorsa bu stratejik bir karardır. Bu projeksiyonun ne kadarını ve hangi çalışanlarla paylaşmak gerekir, bu iyi düşünülmelidir. Başlangıcı olanın elbet bir sonu vardır. Bu şirket için de çalışan için de geçerlidir. İstenilen oranda, devam etmeye değer nitelikte iş üretildiğinde; iş de çalışan da varlığını devam ettirir.

Çalışan uzun vadeli projeksiyonu bilmek ister çünkü, aslında hangi amaç için çalıştığından ziyade kendisinin işi devam edecek mi, yeni bir iş aramalı mıyım sorusunun cevabını kendi sorumlu oldukları için kendisine vermek zorundadır. Gelecek projeksiyonundaki yeri sağlam ise motivasyonu yerinde olarak, daha rahat bir şekilde işine devam edebilir.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir