Çalışan Motivasyonu Şirketin Çıktısını Değiştirir #4

Serkaan Güllüm tarafından tarihinde yayınlandı

Tüm çalışanlar yetki isteyip, sorumluluk istemezler. Bu hayatın en kolay ve istenilen yönüdür. Günah işleyebilme özgürlüğü ve af edilme ihtiyacı olmaması; süper dünyada cennet. İnisiyatif alma ölçüsünde sorumlu tutulma ya da sorumluluk ölçüsünde inisiyatif verme bu işin ana unsurudur.

Motivasyon adına yeni ve jenerik ünvanlar başlangıçta çalışanı etkiler. Maaşı değişmese de çalışan, sonraki kurumsal şirket başvurusu için pozisyonda yükseltme imkanı ve maaş artışı olabileceğini düşünür. Ama içi doldurulmayan ünvanlar; yetki / inisiyatif / maaş artışı olmayışı / hesap sorulamama meselelerinden dolayı sadece çalışanın havasını bir süreliğine alalım düşüncesidir. Aslında hiçbir şey değişmemiştir. Bunu anlayan çalışanın motivasyonu kısa bir süreliğine artmış bile olsa sonrasında motivasyonu fena kırılır. Eski çalışma temposunu dahi yakalayamayabilir.

Performans kriterleri neticesinde ünvanı yükseltilen çalışanın motivasyonu ve performansı artar. Sürdürülebilir olması için yetki / inisiyatif / hesap verme / maaş artışı gibi unsurların da tatmin edici düzeyde arttırılması gereklidir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir