Çalışan Motivasyonu Şirketin Çıktısını Değiştirir #5

Serkaan Güllüm tarafından tarihinde yayınlandı

Y ve Z kuşağı daha özgür bir ortamda yetiştikleri ve büyüdükleri için alışkanlıkları da farklılık gösteriyor. Artık teknolojiyi kullanıcı olarak sömürdükleri için, hayatı kolaylaştırmayan uygulamalar ve çalışma biçimleri başka bir gezegende yaşanıyormuş hissi veriyor onlara. Bu noktada Y ve Z kuşağının alışkanlıkları ve beklentilerine uygun çözümler sunmak, şirketlerin işleyişini ve verimliliğini arttırıcı olmaktadır. Nihai olarak bu kuşaklar bugünün ve yarının yöneticileri.

Y ve Z kuşağı katı kurallardan hoşlanmıyor, çalışma saatleri ve lokasyon seçimleri noktasında da özgür seçimler sunulmasını istiyorlar. Yapılan araştırmalara göre %82 oranında esnek çalışma saatleri beklentileri mevcut. Teknoloji ile bu kadar birlikte yaşıyorken, trafikte günün 10’da 1’ini geçirmek tarifsiz bir eziyet. Hayat bu kadar hızlı akıyorken, daha hızlı hedeflerine ulaşmak için pragmatik yaklaşımları daha çok normalleştirmemiz gerekiyor.

Y ve Z kuşağı için hayat çok hızlı; bilgisayarlarının bulunduğu her yer ofisleri, özgürlükleri vazgeçilmezleri, sonuç odaklı yaklaşım esas, ego ve beklentiler sınırsız… Yeni nesilleri yönetmek çok büyük bir meydan okuma ve başarı. Beklentileri karşıladığımız ölçüde, beklentilerimiz karşılanacaktır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir