Çalışan Motivasyonu Şirketin Çıktısını Değiştirir #7

Serkaan Güllüm tarafından tarihinde yayınlandı

Şirketler çalışanlarıyla iletişimde her zaman belirli bir dil kullanır. Bu stratejinin bir ürünüdür. Bazı şirketler şeffaflık ve direkt anlatım dilini seçerken, bazıları da kapalı ve yoruma açık bir yol seçer. Birinci yolda “dobralık” ile birlikte bazen empati yoksunluğu hissedilebilirken, ikinci yolda ise ‘acaba ne denildi’ diye muğlak ifadeler yorucu ve yanlış anlaşılmaya açık olabilmektedir.

Şeffaflık, çalışanlar arasında dedikoduya mahal vermeden, gerginlik oluşmasına zemin hazırlamadan, çalışanların daha huzurlu bir ortamda çalışmalarına imkan verir. Tabi ki şeffaflık denilince akla şirketin finansal durumlarının da paylaşılması; çalışanların kurumlarıyla ilgili özel bilgileri öğrenmeleri ve gelecek projeksiyonlarına dair öngörülerinin oluşması anlamına da gelir.

Çalışanların gelecekleriyle ilgili iş kaygılarının ortadan kalkması, bireysel alternatif iş planı yapmalarının önüne geçerek daha rahat ve huzurlu çalışmalarını mümkün kılar. Bu şeffaflık içerisinde yönetim de, kendi istediği oranda kar marjının artması için, üretim çıktısının kalitesinin yükseltilmesi beklentisini çalışanlarıyla daha rahat bir ortamda paylaşabilir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir