Hangi çalışma ortamı daha verimli?

Serkan Çakır tarafından tarihinde yayınlandı

Günümüzde birçok şirkette esnek bir anlayışla işinizi yapabiliyorsunuz. Özellikle teknoloji tabanlı çalışan firmalar bu konuda çok daha toleranslı davranabiliyor.

Bazı sektörler şu anda evden çalışma konusuna eğilim göstermiş durumdalar. İnsanlar ekipleri ve danışmanlarıyla coğrafi sınırların ötesinde iletişim kurmasına olanak sağlayan hızla gelişen teknolojiyle karşı karşıyalar.

Peki şirketimiz bize çalışma esnekliği sağlasa bile evden çalışmak her zaman bize fayda sağlıyor mu? Bu konu aslında geniş bir konu ancak şimdilik sadece ulaşım kısmına odaklanalım;

İşe giderken bir hazırlanma süremiz var. Bunun genelde kadınlar da daha uzun süre tuttuğu ölçümlenmiş ancak ortalama 30-45 dakika diyebiliriz. Bir de ulaşım şeklimizi göz önünde bulundurmalıyız. Kendi aracımızla mı? Servis ile mi yoksa otobüs, metrobüs veya metro ile mi ulaşım sağlayacağız? İstanbul’da her akşam trafikte ortalama yarım saat fazladan vakit kaybettiğimizi de düşünürsek hazırlanma süreci ile birlikte bir bir buçuk saat zaman harcamamız gerekiyor.

Fakat evde çalışırken hazırlanma süresi yok, pijama ve terliklerinizle, bilgisayarınızın başında hemen işe başlarsınız. Hatta en verimli olduğunuz dakikalarda çok daha üretken olursunuz. Tabi olumsuz yanları da yok değil, çocuklarınız tarafından engellenebilir veya ev işleri için yardımınıza ihtiyaç duyulabilir. Bu dengeyi çok iyi ayarlamalısınız.

Ancak bilim adamları işe gidip geldiğiniz zaman ile iş doyumunuz arasında bir bağlantı olduğunu saptadılar. İşe hazırlık süreci ve gidip gelirken harcadığınız zamanın, zihinsel ve psikolojik olarak birçok kişide olumlu izlenim bıraktığı da saptanmış.

Bu durumda şirketinizin sizin için sağladığı paylaşımlı alanlarda çalışmanız hem evden hem de işten ayrı kalmanızı sağlayarak farklı bir atmosferde verim üretmenize olanak tanıyabilir. Dünyada ve ülkemizde birçok firma çalışan memnuniyetini sağlama adına çalışanlarını belirli günlerde farklı ofislere yönlendirmekte ve esnek çalışmalarını teşvik etmekte oldukça başarılı.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir