Z Kuşağının İş Hayatına Katılması Bizi Nasıl Etkiler?

Serkaan Güllüm tarafından tarihinde yayınlandı

1995 Yılından sonra doğan ve şimdilerde üniversiteden mezun olmaya başlayan Z kuşağı artık iş hayatında görünmeye başladı. Bilgisayarların ve hatta neredeyse akıllı telefonların öncesini bilmeyen bu kuşak, ebeveynlerinin vermiş olduğu rahatlığa fazlasıyla alışmış bir yaşam biçimine sahipler. “Biz ezildik onlar ezilmesin” diyen X kuşağının yetiştirmiş olduğu Z Kuşağı, kurumsal bağlılık kıstasında Y kuşağını dahi mumla aratıyor. Starbucks etkisi yaşam biçimine egemen olmaya başladığından beri, özgür çalışma atmosferi konsepti, zihinsel dönüşümü 2004 sonrası Türkiye’de de hızlandırdı. ‘Artık bilgisayarımın olduğu yer; ofisim, istediğim yerde çalışırım’ esnek çalışma modeli ile çalışan beklentileri de farklılık göstermektedir.

2018 Deloitte Y Kuşağı Araştırmasına göre, Y ve Z’leri mutlu etmenin en önemli anahtarları; çeşitlilik, katılım ve esnekliktir. Her çeşit insana kapıları açarak, tüm çalışanların fikirlerini önemseyip yol haritasını oluştururken katılımlarından faydalanılabilir, esnek çalışma modeli ile performanslarını arttırarak onlardan en yüksek seviyede istifade edilebilir.

İnovasyona ve çalışan memnuniyetine yatırım yapmaya direnen şirketler, hayatta kalamayacaktır. Yönetimdekiler, zamanı lehlerine kullanmak için hızlı hareket etmeli ve beklentilere uygun adımlar atmalılardır. Rüzgarla mücadele yerine onu arkaya alarak itme gücünden istifade etmek gerekir.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir